فیت شیپ

از دانشنامه استارتاپ های ایران
پرش به: ناوبری، جستجو
لوگوی رسمی فیت شیپ
فیت شیپ (بخوانید: فیت شِیپ - به انگلیسی: Fitshape) استارت آپی نوپا در زمینه سلامت و تناسب اندام است که در مرکز تحقیق و توسعه شرکت توسعه دهندگان هوش مصنوعی پیاده سازی و لانچ شده است. برند فیت شیپ ( ® Fitshape ) در تاریخ اول اسفند سال ۱۳۹۳ متولد شد تا با سیاست بهبود ساختار زمینه سلامت و ورزش در ایران به فعالیت بپردازد. پروژه فیت شیپ از همان ابتدای کار درنظر داشت تا با دستور کار قرار دادن سه ابزار قدرتمند نوآوری و خلاقیت، مغز علمیِ بومی و ایجاد چالش و انگیزه سبب شکل گیری اولین و قدرتمندترین جامعه مجازی ورزشی در ایران شود. فیت شیپ در ابتدا با ایده پردازی محمد مهدی قنبری از مدیران محتوای فیت شیپ شکل گرفت و پس از مدتی توسط امیر محمد نصرالهی و سینا یزدانی راد احیا شد و به واقعیت پیوست.

در فیت شیپ، در هنگام ثبت نام شما دوره ورزشی دلخواه خود را انتخاب می کنید که این دوره ورزشی در واقع خواسته نهایی شما از نتیجه ورزشی که در این مدت می کنید خواهد بود. سپس فیت شیپ هر روز با توجه به برنامه غذایی و ورزشی که برای شما در روز اول تنظیم می شود به شما راهنمایی های لازم را می کند. ورزش هایی که در روز باید انجام دهید، وعده های غذایی که باید سرو کنید و دریافت عملکرد روز شما از مهمترین وظایف روزانه فیت شیپ و مربی شماست. هر روز عملکرد شما از ۱۰۰ نمره ارزیابی می شود و شما باید سعی کنید در محدوده خاصی از نمره قرار بگیرید. پس از چند مدت قرار گرفتن در این محدوده (یا اصطلاحا ناحیه امن) تغییر را در خود حس خواهید کرد.

فیت شیپ اولین باشگاه مجازی ورزشی در ایران به حساب می آید و دارای افتخارات ملی و بین المللی متعددی است.


درباره فیت شیپ

ریشه‌یابی

فیت شیپ بر گرفته شده از کلمه «Fit» به معنی «تناسب، تناسب اندام، فیت» و کلمه «Shape» به معنی «شکل، فرم، پیکر، بدن» است. هدف از انتخاب این اسم به این علت بوده است که مهمترین شعار و هدف این استارت آپ که رساندن کاربران به تناسب اندامشان هست همواره یادآوری و سرلوحه کارکنان این تیم باشد.

تاریخچه

فیت شیپ در ابتدا با ایده پردازی محمد مهدی قنبری از مدیران محتوای فیت شیپ شکل گرفت و پس از مدتی توسط امیر محمد نصرالهی و سینا یزدانی راد احیا شد و به واقعیت پیوست. ابتدا در 12/09/1392 ایده ی شکل دهی باشگاهی مجازی توسط محمد مهدی قنبری شکل گرفت و او ایده خود را با امیر محمد نصرالهی که در آن زمان به شکل دهی توسعه دهندگان هوش مصنوعی مشغول بود مطرح کرد. پس از مدتی نسبتا زیاد امیر محمد نصرالهی و همکار اسبق او احسان اعظمی به صورت اتفاقی تصمیم به پیاده سازی این ایده گرفتند و ایده دستخوش تغییرات بسیار زیادی شد. در تیر 1393 این دو شروع به پیاده سازی اجرایی و فنی این پروژه کردند و پس از مدتی به دلیل مشکلات کاری احسان اعظمی از تیم جدا شد و امیر محمد نصرالهی ادامه کار فنی را که تقریبا به اتمام رسیده بود در وضعیت معلق قرار داد و ادامه پروژه در هاله ای از ابهام قرار گرفت. در مهر ماه همین سال بود که با اضافه شدن سینا یزدانی راد به تیم و با همکاری شبانه روزی محمد رشیدی (مدیر فنی کنونی فیت شیپ) فیت شیپ از ابتدا و با ارزش هایی جدید دوباره پیاده سازی شد. در ادامه مسیر تیم 3 نفره فیت شیپ ابتدا به 7 نفر و سپس به 20 عضو ارتقا پیدا کرد و با تقسیم وظایف و شکل گیری چارت سازمانی استارت آپ، نهایتا در اول اسفند ماه 93 فیت شیپ به صورت رسمی با حضور جمعی از فعالان وب، تناسب اندام و تغذیه رونمایی گشت.

فیت شیپ هم اکنون مسیر موفقیت خود را همچون کاربرانش طی می کند و در مسیر رسیدن به اهداف و چشم انداز های سالیانه خود گام هایی استوار بر می دارد.

ایده فرمول فیت شیپ

فیت شیپ از همان ابتدا اولین هدفگیری خود را در پاسخ به سوال “چرایی جواب نگرفتن بسیار از ایرانیان از ورزش ها و رژیم های خود” قرار داد. واضح است که بدن هر شخص و متابولیسم آن با بقیه افراد فرق می کند و همین مسئله سبب می شود که الگوریتم برنامه ورزشی و غذایی هر شخص با بقیه اشخاص تفاوت داشته باشد. در راستای پاسخگویی به این سوال برای فیت شیپ مفهمومی به نام فرمول فیت شیپ شکل گرفت که این فرمول سبب می شود هر شخص شرایط آرمانی بدن خود را بشناسد. این فرمول در واقع فاکتوری از وضعیت بدنی و فیزیولوژیکی خاص هر شخص است و برای هر شخص یک عدد کاملا متمایز است. به کمک این عدد می توان بهترین بازده ی بدن خود را در ورزش ها و همچنین در نوع تغذیه خود داشت و کافیست این عدد در رفتارهای ورزشی و غذایی شخص اعمال شود تا بتواند به سریعترین و باکیفیت ترین نتیجه خود دست پیدا کند. این فرمول و الگوریتم مرکزی فیت شیپ حاصل تلاش 5 متخصص تغذیه، 7 کارشناس ورزشی و 4 مربی ورزشی مطرح است که از بعد تجربی نیز در آخرین تمونه گیری روی ۲۵ نفر داوطلب با شرایط های مختلف ( چاق، لاغر و تناسب اندام ) آزمایش شده و نتیجه منتشر شده حاکی از آن بوده که ۲۱ نفر از افراد به نتیجه دلخواه تناسب اندام خود دست پیدا کرده بودند و جالب توجه است که ۳ نفر هم بیشتر از حد انتظار در نظر گرفته شده نتیجه گرفته بودند و از این بین ۱ نفر نیز در حد انتظار واقع نشده بود. مهمترین عامل چنین نتیجه هایی فرمول فیت شیپ متمایز هر یک از داوطلبان بود که در ابتدا برای آنها محاسبه شد و متناسب با آن عدد برایشان برنامه غذایی و ورزشی تنظیم شد.

شرکت و کارکنان

کارمندان و تیم ها

فیت شیپ با توجه به تبعیت از سیاست های توسعه دهندگان هوش مصنوعی، به تشویق و تقویت کارگروهی می پردازد. با توجه به نیاز ها و فعالیت هایی که در فیت شیپ صورت می گیرد، به شش تیم به شرح زیر تقسیم می شود:

الف) تیم مدیریت و اجرایی: مدیریت و جهت دهی پروژه، کنترل کامل بخش های دیگر و مسائل حقوقی و شرکتی

ب) تیم فنی و توسعه: کنترل و توسعه بحث های فنی و عملیاتی پروژه

ج) تیم علمی و تحقیقاتی: نظارت بر جنبه علمی پروژه و حفظ شادابی علمی آن و توسعه علمی

د) تیم بازاریابی و تجاری: مدیریت و بررسی ایده آل های تجاری و مالی پروژه

هـ) تیم محتوا: مدیریت وبگاه، ارتباطات عمومی و پشتیبانی، مدیریت محتوا و شبکه های اجتماعی

و) تیم مدیا و چندرسانه ای: تامین نیاز های چندرسانه ای تیم محتوا


دیاگرام سازمانی فیت شیپ

مدیران

فیت شیپ اکنون به رهبری تیم هیئت مدیره متشکل از امیر محمد نصرالهی، سینا یزدانی راد و مرتضی شکوهی مدیریت و سازماندهی می شود. در رده های پایین تر مدیر بخش فنی و توسعه محمد رشیدی، مدیر علمی و تحقیقاتی نیما حداد کاوه، مدیر بازاریابی و تجاری سینا یزدانی، مدیر محتوا محمد مهدی قنبری و مدیر مدیا و چندرسانه ای بنیامین نعمتی است.

همکاران و شرکا

از مهمترین همکاران و پارتنر های خارجی فیت شیپ در حال حاضر می توان به همکاران زیر اشاره کرد:

گروه تغذیه باراکا


سرویس ها و خدمات

باشگاه مجازی تناسب اندام

در این باشگاه هر شخص با یک عدد متمایز به نام فرمول فیت شیپ شناخته می شود. در باشگاه کاربران در طول دوره ورزشی دلخواهی که انتخاب می کنند همواره یک مربی ورزشی و یک مشاور تغذیه واقعی که هنگام ثبت نام آنها را انتخاب کرده اند در کنار خود خواهند داشت و هر روز عملکردشان توسط آنها کنترل می شود. در باشگاه امکاناتی نظیر گفتگو با سایر هم باشگاهی ها، یادگیری هنرهای رزمی، شرکت در مسابقات مجازی لیگ فیت شیپ و بوفه مجازی نیز ارائه می شود تا تقریبا همه چیز برای تصمیم کاربر مهیا باشد.

مربی من

مربی شما شخصی است که توسط خود شما در هنگام ثبت نام انتخاب می شود و از زمان شروع کار شما تا زمان پایان دوره ورزشی به آنالیز ریز عملکرد شما می پردازد و برنامه شما را دنبال می کند. مربی شما هر روز پیامی به شما درباره نحوه عملکرد روزتان ارائه می دهد، از بالا برنامه را تنظیم میکند و هر گونه کم کاری شما را به شدت محکوم خواهد کرد! شما می توانید هر روزه در محیط باشگاه به صورت مجازی با مربی خود گفتگو داشته باشید و سوالات و نکات مد نظر خود را از او بپرسید. تمامی مربی های ما شبیه به یک دوست عمل خواهند کرد و انگیزش مهمترین فاکتور کاری آنهاست. در صورتی که تمایل دارید در طول مدت دوره ورزشی خود ( هر سه ماه ) از مربی بهتری مشاوره بگیرید می توانید از صفحه انتخاب دوره ورزشی باشگاه اقدام کنید.

متخصص تغذیه من

مشاور تغذیه شما نیز چون مربی شما در هنگام ثبت نام توسط خود شما انتخاب می شود. مشاوران و متخصصان تغذیه فیت شیپ از جمله خبره ترین کارشناسان حوزه تغذیه به شمار می روند و برنامه غذایی شما را از دور کنترل می کنند. درصورت کوچکترین مغایرت بدن شما با برنامه غذاییتان سبب می شود مشاور تغذیه تان تصمیم به تغییر پلن غذایی را بگیرد. شما می توانید به صورت دو طرفه با مشاور خود در ارتباط باشید و تمامی سوالات و شبهات خود را با او مطرح سازید.لیگ فیت شیپ

درطول هر دوره ورزشی سه ماهه از کاربرانی که بهترین فعالیت و نتیجه گیری را نسبت به سایر کاربران داشته اند تقدیر به عمل می آید و مجموعه این رقابت بین کاربران، در بخشی به نام لیگ فیت شیپ در صفحه باشگاه صورت می پذیرد.

محتوای چندرسانه‌ها و مدیا

فیت شیپ در نظر دارد با گسترش انیمیشن هاف ویدئو ها و کلیپ های آموزشی در زمینه تولید محتوای ناب ورزشی نیز گامی مهم برداشته باشد.

اونت ها و رویداد های ورزشی

برگزاری و میزبانی اونت ها، رویداد ها و همایش های ورزشی و تناسب اندام با حضور افتخاری بزرگان و سرشناسان در این زمینه، یکی از مهمترین فعالیت های فیت شیپ در راستای اطلاع رسانی، فعالیت های فرهنگی و اقدامات انگیزشی است.

پکیج ها و دوره های آموزشی

از دیگر سیاست های آموزشی و ترویج دانش در فیت شیپ ارائه پکیج های آموزشی، برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی است که با همکاری بزرگانی نظیر پروفسور رنجبر (پدر بدنسازی ایران)، دکتر مجتبی نیک پور (بنیانگذار مرکز تغذیه باراکا) و سایر ارگان های دولتی برگزار می شود.

تحقیق و توسعه

مرکز تحقیق و توسعه فیت شیپ

فیت شیپ مهمترین ویژگی خود را بومی بودن خود می داند و با در اختیار داشتن ناب ترین منابع انسانی و آماری در زمینه های ورزشی و پزشکی همواره دقیقترین و علمی ترین سرویس دهی را ارائه می دهد. با توجه به اهداف و سیاست های فیت شیپ همزمان با روز افتتاح این برند، از مرکزی به نام “مرکز توسعه و تحقیق فیت شیپ” ( Fitshape R&D Center ) نیز رونمایی گشت تا در کنار در دست گرفتن هویت علمی و فنی فیت شیپ، به تولید علم بومی در زمینه های ورزش، سلامت، پزشکی و تلفیق دهی این سه بپردازد و در این زمینه پیشگام باشد.

بخشی از درآمد فیت شیپ هر ماه در راستای حمایت از این مرکز صرف حمایت از باشگاه های ورزشی، مربیان، متخصصان تغذیه و فعالیت های علمی و پژوهشی مرتبط با ورزش می شود.

درآمد

مدل مالی

سیستم مدل مالی فیت شیپ به صورت "فریمیم" بوده و عضویت و استفاده از تمامی خدمات فیت شیپ کاملا رایگان است.

جوایز و افتخارات

  • رتبه برتر در بین استارت آپ های برجسته ایران در کنفرانس iBRIDGE برلین سال 2015
  • رتبه برتر مسابقات چالش نوآورانه (Innovation Challenge) سال 1393
  • رتبه برتر در استارت آپ های اجمع (iJMA) کشور های حوزه خلیج فارس در سال 2015
  • ایده برتر کارآفرینی دانشگاه بین المللی قزوین (ره) در سال 1393
  • ایده برتر سلامت و بهداشت آموزش و پرورش در سال 1393
  • ایده برتر سلامت و بهداشت اداره کل تربیت بدنی شهر تهران در سال 1393

منابع و پیوند به بیرون

سایت اصلی فیت شیپ: www.fitshape.ir

بخش باشگاه مجازی فیت شیپ: gym.fitshape.ir

بخش تحقیق و توسعه فیت شیپ: research.fitshape.ir

عضویت مربی ها و متخصصان تغذیه: www.fitshape.ir/talent93